הרב שמואל ברגר – הסיפור שמאחורי הספר

הרב שמואל ברגר – הסיפור שמאחורי הספר

לפני שנים לא רבות, אדם שרצה להוציא ספר, הניח על שולחנו תכריך גיליונות, טובל את קולמוסו בקסת, כותב, מגיש לבית הדפוס את יצירתו, שם – לאחר עבודה סיזיפית היה מתקבל התוצר המוגמר. מוציא הספר היה מכתף את תרמילו, סובב בכפרים ועיירות, ומוכר עוד ספר… ועוד ספר… ועוד ספר…

זכה דורנו לחזות בתהפוכות גדולות בתחום הוצאת הספרים, בעיקר בחמשה עשר השנים האחרונות – בקנה מידה שלא היה זולתו, מה שהביא לזרם אדיר של מעיינות תורה השוצפים לכל קצוות תבל. אין כאן כל חידוש כל בר בי רב יודע את זה.

חברת ש. ברגר לא הצטרפה לקדמה, היא לא מצוידת בטכנולוגיה החדישה ביותר בתחום העימוד והפצת הספרים בכלל… אז מה כן?

מה שרבים לא יודעים – שחברתנו – ש. ברגר לא הצטרפה לקדמה הזאת, היא לא "גם" מצוידת בטכנולוגיה החדישה ביותר בתחום העימוד והפצת הספרים בכלל. חברת ש. ברגר היא חלק מאותה מהפכה! היא חלק ממחוללי ההיסטוריה!

לא בכדי מוזמן הרב שמואל ברגר – בעל החברה, ללמד במכללות מהשורה הראשונה בתחום, כך ב'לומדה' וכך גם ב'פרוג', ולא בכדי העידו עליו מנהלי פרוג, כי "הוא יוצר את יוצרי הספרים של הדור הבא".

אנו בש. ברגר יכולים להעיד, עם לא מעט גאווה דקדושה, כי זכינו להצעיד את תחום הוצאת הספרים כמה צעדים קדימה.

שולחן קטן, מחשב גדול והמון… המון אהבה לספרים

הרב שמואל ברגר בעל החברה מספר: "האהבה והחיבור לעולם הספר החל עוד לפני נישואיי, בבחרותי – בין הסדרים, הייתי יושב שעות על התוכנות שהיו אז בשימוש המעמדים, הייתי מתעמק בספרים שהיו על המדפים, מתבונן בעימוד, בהדפסה בעריכה וכו' מה טוב ובעיקר מה לא טוב ומה ניתן לשפר, אמרתי בליבי: אני אעשה מהפכה בתחום".

"לפני כעשרים שנה החלה אשתי לעסוק בעבודת הקלדנות, ובמקביל אני התמחיתי יותר ויותר בעבודת העימוד, לרשותנו עמד מחשב גדול בעל צג עבה ומגושם, ה"מיטב" של הימים ההם, הוא עמד בדירתנו הקטנה, על שולחן בצד, שם פיתחנו ביחד את האהבה לעולם הספר, בהמשך למדה אשתי עיצוב גראפי, ונכנסנו יותר ויותר לתחום"

כיום אנו בחברת ש. ברגר, מספקים את כל המעטפת הדרושה להוצאת ספר, חוץ מהתוכן עצמו כמובן. אנו מקפידים על מתן שירות איכותי ומעולה, והתמקדות בפרטים הקטנים.

אחד הגורמים המכריעים בדרך להפיכת ספר לרב מכר הינו איכות עבודות ההפקה – נוחות השימוש – עימוד ברור ומקצועי, גופנים קריאים ובהירים, הדפסה ברורה ואיכותית על גבי דפים עמידים ומאירים פנים למעיין. איכות ההפקה היא בעצם הדבר הראשון שקהל היעד נפגש אתו בחנות הספרים. לא פלא שגדולי מחברי הספרים בדורנו בוחרים בנו. 

בשנים האחרונות צצו חברות רבות המתיימרות לספק שירות של הפקת ספרים, רובם של החברות מספקות שירותי "תיווך" גרידא – הם מתווכים בין המחבר למעמדים, לדפוס ולמעצב ולכל שאר בעלי המלאכות.

ההבדל מורגש קודם כל במקצועיות. יש הבדל בין עיצוב של כריכה הנעשה בניהולו של מי שהתעסק עם התוכן הפנימי לבין מי ש"מעצב כריכה של ספר", הראשון מתאים את הכריכה לספר – אם מדובר לדוגמה, בהגדה של פסח, הכריכה תואמת לאווירה ולתוכן, וכן הלאה. שנית, ההבדל הוא בלב, שונה הוא אדם ש"חי" את הספר, מחפש איך אפשר לשפר, איפה ניתן להוסיף, אם זה לעבות פס של עיצוב "כדי שהספר ייראה יותר מכובד" או להדפיס על דף יותר לבן או יותר כהה, לפי הצורך והעניין. ככה זה כשאתה לא מחפש "העיקר לסיים". 

הרב שמואל ברגר היה הראשון שהחזיק את הספר 'להלכה' בצאתו ממכבש הדפוס, ספרים רבי מכר נוספים שיצאו לאור מתחת ידינו המקצועיות: _____